• Pierwsze dni w przedszkolu

• Ważnym wydarzeniem dla dziecka, a także dla rodziców są pierwsze dni w przedszkolu. Dziecko potrzebuje czasu by zaakceptować zmiany jakie zaszły w jego życiu. Stąd kilka wskazówek dla rodziców ułatwiających dziecku przystosowanie się do nowej sytuacji.

1. Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi – pozwól dziecku samodzielnie ubrać się i rozebrać, jeść, myć się.
          2. Bądź konsekwentny. Wdrażaj dziecko do przestrzegania zawartych umów.
          3. Chwal każde pozytywne zachowanie dziecka. Dostrzegaj jego sukcesy.
          4. Mów dziecku, że je kochasz mimo pozostawienia go w przedszkolu.
          5. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj i wprowadź do sali.
          6. Nie zabieraj dziecka do domu, gdy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami może wymusić wszystko.
          7. Nie składaj dziecku obietnic, których nie możesz spełnić. Nie obiecuj, że przyjdziesz wcześniej, skoro jest to niemożliwe. Jeśli nie spełnisz swojej obietnicy, dziecko poczuje się oszukane.
          8. Pomóż poznawać dziecku otaczający je świat. Rozmawiaj dużo z dzieckiem.
          9. Przyzwyczajaj dziecko do zjadania „zdrowych”, urozmaiconych potraw.
          10. Żegnaj i witaj swoje dziecko spokojnie z radością i z uśmiechem.
          11. Nie blokuj dziecka, zachęcaj dziecko do podejmowania samodzielnych działań, nie witaj uwagą: „ale się wybrudziłeś”.