• Jak motywować dzieci do ćwiczeń logopedycznych w domu?

• 1. STAŁA PORA ĆWICZEŃ

Dziecko łatwiej zaakaceptuje wykonywanie ćwiczeń logopedycznych jeśli staną się one częścią codziennego rytuału. Najlepiej kojarzyć ćwiczenia z innymi codziennymi zajęciami np. ćwiczymy zawsze po obiedzie.

2. KRÓCEJ ALE CZĘŚCIEJ

Lepiej ćwiczyć krócej, ale kilka razy dziennie, niż raz na tydzień długo. Wówczas  ćwiczenia nie będą aż tak nużące, a dziecko będzie nabierało nawyków prawidlowego mówienia w sposób najbardziej zbliżony do naturalnych sytuacji.

3. NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Wykonaj wraz z dzieckiem pomoce edukacyjne, ktore uprzyjemnią nabywanie umiejętności prawidłowego mówienia. Jeśli brakuje ci czasu, możesz też kupić gotowe pomoce logopedyczne lub wykorzystać zabawy i zabawki, które dziecko lubi najbardziej. Ucząc przez zabawę sprawimy, że dziecko polubi ćwiczenia logopedyczne.

4. NAUKA "PRZY OKAZJI"

Wykorzystaj każdą możliwą sytuację, aby "przemycić" kilka słówek, ćwiczeń buzi i języka lub ćwiczeń oddechowych. Ćwiczyć można w każdej sytuacji np. w sklepie, na spacerze, podczas rozmowy z dzieckiem. Dużo zależy od Twojej inwencji.

5. ĆWICZMY RAZEM

Ćwicz razem z dzieckiem. Czasem dorośli wstydzą się robienia dziwnych min przed lustrem. Niepotrzebnie! Jeśli nalezysz do tych osób, pozbądź się fałszyego wstydu i doceń, co nasza buzia i nasz język potrafią. Ćwicz z dzieckiem i dobrze się przy tym bawcie!

6. DWIE WAŻNE CECHY

Bądź cierpliwy i konsekwentny.  Nie wyśmiewaj dziecka, jego wady, ani braku postępów. Czasem mijają dlugie miesiące zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Twoja konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych jest ubezpieczeniem sukcesu!

7. O MOTYWACJI

Motywacja do ćwiczeń to coś, co nie przyjdzie samo. Jeśli jesteś szczęściarzem, którego dziecko "samo chce", to wspaniale! Pamiętaj jednak, że każde dziecko miewa swoje "kryzysy"związane z motywacją do ćwiczeń. Są one zjawiskiem naturalnym. Motywację trzeba stale rozwijać i umacniać.

8. NAGRODY

Za solidną pracę należy się nagroda! Podczas ćwiczeń niech to będzie zwykłe entuzjastyczne "Brawo! Bardzo dobrze!". Po zakończonych zajęciach może to być naklejka, pieczątka w tabeli motywacyjnej, obrazek. Po osiągnięciu jakiegoś etapu (np. po uzbieraniu określonej liczny naklejek) możemy "zafundować" dziecku wyjście do kina, na basen itp.

9. KONTAKT Z LOGOPEDĄ

Bądź w stałym kontakcie z logopedą prowadzącym terapię, aby na bieżąco omawiać postępy dziecka, zapytać o sposób wykonywania ćwiczeń, aby uniknąć mimowolnych błędów podczas ich wykonywania.

10. CZAS

Daj dziecku czas. Każda nowa umiejętność potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i utrwalić. Tylko systematyczna praca i wytrwałość pozwolą osiągnąć cel, jakim jest poprawna wymowa i sprawna komunikacja.

logopediapraktyczna.blox.pl