24 kwietnia jak co roku przypada "Światowy Dzień Książki". Dzieci z grupy Muchomorków nie zapomniały o tym ważnym wydarzeniu, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. Największym zainteresowaniem cieszył się kącik dla dzieci, w którym przedszkolaki spędziły najwięcej czasu. Chętnie przeglądały ilustracje w wybranych przez siebie książkach, odkładając je potem na wyznaczone miejsce. Wysłuchaliśmy opowieści "Cuda w lesie" czytane przez Panią Marię Mińską. Na koniec naszej wizyty wspólnie wybraliśmy kilka książek, które zakupiliśmy do naszego kącika czytelniczego.
Wyniki ankiet - "Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci w wieku przedszkolnym"
Rodzice dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 4 w Choszcznie uzupełniali ankiety w marcu 2023roku. Zebrano 32 prawidłowo wypełnione anonimowe ankiety.
Wyniki ankiet przedstawiają się następująco:
ILOŚĆ URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH W GOSPODARSTWIE DOMOWYM (telefony, smartfony, tablety, laptopy)
39% ankietowanych przyznało, że liczba urządzeń elektronicznych w gospodarstwie domowym wynosi 1-3 urządzenia.
26% ankietowanych – 3-5 urządzeń
Natomiast aż 35% ankietowanych ma w domu 5 i więcej urządzeń elektronicznych.
Na pytanie 1 – Czy Pani/Pana dziecko korzysta z telefonu komórkowego?
69% ankietowanych przyznało, że TAK, natomiast 31% rodziców zaznaczyło odpowiedź NIE.
Pośród dzieci korzystających z telefonów 64% stanowią starsze przedszkolaki - 5 i 6-latki. Natomiast pozostałe 36% dotyczy korzystania z telefonów przez dzieci młodsze - 3 i 4-letnie.
Pośród dzieci w ogóle niekorzystających z telefonów 72% stanowią 3-latki, a 28% 5 i 6-latki.
Na pytanie 2 – W jakim celu Państwa dziecko korzysta z telefonu komórkowego, najczęściej typowana była odpowiedź ROZMOWY TELEFONICZNE Z DZIADKAMI (30%), następnie YOU TUBE KIDS (28%) oraz GRY OFFLINE – bez dostępu do Internetu (13%). 11% ankietowanych przyznało, że TELEFON JEST OPCJĄ NA ZAJĘCIE SIĘ CZYMŚ DZIECKA (np. podczas jazdy autem), 9% zaznaczyło odpowiedź, że dzieci grają w GRY ONLINE, 3%, że TELEFON JEST NAGRODĄ ZA WYKONANĄ CZYNNOŚĆ (np. posprzątanie pokoju albo bycie grzecznym), 2% rodziców podało odpowiedzi, że ich dzieci korzystają z PRZEGLĄDARKI INTERNETOWEJ oraz, że TELEFON JEST OPCJĄ NA WYCISZENIE DZIECKA (np. kiedy się złości).W pytaniu 3, Czy Państwa dziecko posiada swój telefon? 99% ankietowanych przyznało, że NIE. 1% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź TAK, dziecko posiada swój telefon komórkowy.
W pytaniu 4, Czy Państwa dziecko ma określony czas na korzystanie z urządzeń elektronicznych?
72% ankietowanych przyznało, że nie daje dzieciom określonego czasu na korzystanie z urządzeń elektronicznych, a 28% ankietowanych przyznało, że ich dzieci mają określony czas na korzystanie z urządzeń elektronicznych.
W pytaniu 5 – Ile czasu Państwa dziecko spędza na korzystaniu z urządzeń elektronicznych (telefonu/tableta/laptopa) najwięcej ankietowanych (25%) zaznaczyło odpowiedź CODZIENNIE MAX PÓŁ GODZINY oraz SPORADYCZNIE, BARDZO RZADKO (również 25% ankietowanych). 16% ankietowanych udzieliło odpowiedzi RAZ W TYGODNIU oraz KILKA RAZY W TYGODNIU. 9% ankietowanych przyznaje, że ich dziecko spędza czas przy urządzeniu elektronicznym CODZIENNIE, Z LIMITEM DO 2h. Natomiast najmniej ankietowanych (5%) zaznaczyło odpowiedź CODZIENNIE, Z LIMITEM DO 1h. Odpowiedzi CODZIENNIE, MNIEJ NIŻ PÓŁ GODZINY ORAZ CODZIENNIE Z LIMITEM DO 3H nie uzyskały żadnego głosu.
W pytaniu 6 – Czy uważają Państwo, że Internet to bezpieczne miejsce dla dziecka? 87,5% ankietowanych rodziców zaznaczyło odpowiedź NIE. 12,5% rodziców przyznało, że Internet jest bezpiecznym miejscem dla dzieci.
Pytanie 7 miało za zadanie wskazać, w jaki sposób dorośli mogą uchronić dzieci przed zagrożeniami z Internetu?
- 55% ankietowanych przyznało, że najlepszym sposobem jest WŁĄCZONA BLOKADA RODZICIELSKA.
- 43% rodziców uznało, że najlepszy sposób na ochronę dzieci przed zagrożeniami z Internetu to KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ RAZEM Z DZIECKIEM.
- 2% rodziców uznało, że NIE MA NA TO ŻADNEGO SPOSOBU aby uchronić dziecko przed zagrożeniami z Sieci.
W odpowiedzi na pytanie 8 – Czy posiadają Państwo blokadę rodzicielską na urządzeniu, z którego korzysta dziecko? 72% rodziców przyznało, że POSIADA BLOKADĘ RODZICIELSKĄ. 28%, że NIE.
Pytanie 9 dotyczyło największych zagrożeń dla dzieci wynikających z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Rodzice zostali poproszeni o zaznaczenie maksymalnie 3 odpowiedzi.
Najpopularniejsze odpowiedzi to:
- 24% - problemy ze snem, obniżona koncentracja i odporność, przemęczenie
- 20% - problemy ze wzrokiem
- 12% - przebodźcowanie, uzależnienie, zachowania destrukcyjne albo autodestrukcyjne
- 11% - problemy emocjonalne – od nadmiernego pobudzenia, nerwowości po lękliwość
- 11% - narastająca agresja
- 10% - brak zainteresowania realnym życiem
- 4% - problemy komunikacyjne, adaptacyjne, społeczne
- 4% - obniżona samoocena
- 4% - wady postawy, zagrożenie nadwagą i otyłością
- 2% - problemy z radzeniem sobie z emocjami
W pytaniu 10 – Jak często przypomina Pan/i swojemu dziecku zasady bezpiecznego korzystania z Internetu?
- 40% ankietowanych przyznaje, że ZA KAŻDYM RAZEM, GDY DZIECKO KORZYSTA Z INTERNETU
- 35% rodziców przypomina swojemu dziecku zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń, GDY DZIECKO PRZEKROCZY WYZNACZONY LIMIT CZASU.
- 15% ankietowanych CZASAMI, GŁÓWNIE WTEDY, GDY DZIECKO TRAFI NA STRONY PRZEZNACZONE DLA DOROSŁYCH.
- 10% w ogóle NIE PRZYPOMINA dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Pytanie 11 – Czy uważają Państwo, że w przedszkolu powinno poruszać się tematykę bezpieczeństwa w Internecie?
97% ankietowanych przyznało, że TAK. 3% było na NIE.
Podsumowanie:
Popularność telefonów komórkowych oraz urządzeń elektronicznych nie słabnie, a wręcz przeciwnie – w dobie cyfryzacji bycie na bieżąco z kompetencjami informatycznymi nikogo nie dziwi. Zwłaszcza wśród dzieci urządzenia elektroniczne są bardzo pożądane, a zakaz lub ograniczenia używania telefonu wiążą się z buntem lub poczuciem kary. Bardzo duża liczba urządzeń elektronicznych przypadająca na jedno gospodarstwo domowe spowodowała, że od najmłodszych lat dzieci stały się użytkownikami tych urządzeń. Aż 69% rodziców przyznało, że ich dziecko częściej bądź rzadziej korzysta z telefonu. Tendencje po sięganie urządzeń elektronicznych rosną z wiekiem – 6-latkowi trudniej jest odebrać komórkę czy tablet niż 3-latkowi, co potwierdzają wyniki ankiet – aż 64% użytkowników urządzeń elektronicznych to starsze przedszkolaki. Trudno też o wyciąganie konsekwencji, gdy dziecko niejednokrotnie lepiej radzi sobie z obsługą telefonu czy surfowaniem w Internecie niż dorosły. Rodzice wiedzą, jakie konsekwencje niesie ze sobą zbyt długie przebywanie w cyfrowym świecie, ale bardzo często nie potrafią dać dzieciom czegoś w zamian. Życie w obecnych czasach wcale nie ułatwia dorosłym zadania – pośpiech, stres, problemy w pracy czy w życiu osobistym powodują, że czasem po prostu łatwiej dać dziecku telefon i mieć chwilę wytchnienia, niż wymyślać kreatywne zadania czy zabawy. I o ile sporadyczne 30 min gry na telefonie dla pięcio czy sześciolatka nie będzie takie destrukcyjne, o tyle codzienne wyręczanie się telefonem jako „niańką”, dzięki której dziecko siedzi cicho i niczego od nas nie wymaga, jest już poważnym problemem.
Jak więc postępować, aby urządzenia elektroniczne nie były numerem 1 dla Twojego dziecka?
USTAL LIMIT użytkowania urządzeń elektronicznych.
KONTROLUJ TREŚCI poprzez wspólne korzystanie z wysokich technologii – nie zostawiaj dziecka samego podczas używania telefonu czy tabletu. Wyeliminuj przekazy o charakterze agresywnym, zapoznaj dziecko z zasadami netykiety, zablokuj treści dla dorosłych.
TELEFON TO NIE NAGRODA ANI SPOSÓB NA WYCISZENIE korzystanie z telefonu jako sposób na poprawę nastroju, uciekanie od negatywnych emocji, nagroda za wykonane zadanie – to krótka droga do uzależnienia!
DAWAJ PRZYKŁAD skoro Twoje dziecko widzi, że Ty spędzasz swój wolny czas scrollując swój telefon, nie oczekuj, że jego zachowanie będzie inne. Odłóż telefon po pracy i zainteresuj się realnym życiem swoim i swojego dziecka. Dawaj dobry przykład! Szukaj zainteresowań poza Siecią.
MIEJ ALTERNATYWĘ – planuj wspólny czas bez nowych technologii, dbaj o dobrą relację z dzieckiem, aby nie musiało szukać lepszej alternatywy w świecie online, pozwól rozwijać się swojemu dziecku bez ekranów i „zabijania” czasu w Internecie.
Opracowanie: Paulina Lalak, Elżbieta Wadecka
Wycieczka do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Dnia 25 kwietnia dzieci z grupy Pszczółki i Motylki wraz ze swoimi paniami wybrały się do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Dzieci zapoznały się z miejscem kultury jakim jest muzeum. Przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej oraz przestrzegania zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Wszystkie eksponaty były dla dzieci niezwykle ciekawe. Przedszkolaki poznały różnego rodzaju pojazdy, m.in. pojazdy służb mundurowych, polskie prototypy, jednoślady z PRL-u, motocykle, a także pojazdy komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje. Dzieci mogły również zobaczyć stare maszyny do szycia oraz maszyny do pisania. Po obejrzeniu całej ekspozycji przedszkolaki udały się do bawialni, gdzie czekały na nie fantastyczne zajęcia z animatorem.
295
"Bliżej pieska" - certyfikat
Z wielką radością informujemy, że nasze przedszkolaki z grupy Biedronek i Motylków ukończyły projekt "Bliżej Pieska" i zdobyły dla przedszkola certyfikat. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom dotyczącym właściwego zachowania wobec zwierząt, akcji charytatywnej "Paczka dla psiaczka" nasze przedszkolaki wykształciły w sobie gotowość niesienia pomocy zwierzętom.
"Mądre dzieci segregują śmieci" - Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi jest szczególnym świętem dla naszej planety. Celem tego dnia jest promowanie proekologicznych postaw, jak również kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. W tym dniu dzieci rozwiązywały zagadki, rozwiązywały quiz ekologiczny, tworzyły piękne prace plastyczne oraz brały udział w ciekawych zabawach ruchowych. Z okazji Światowego Dnia Ziemi grupa Motylki przygotowała dla wszystkich przedszkolaków przedstawienie pt. „Mądre dzieci segregują śmieci”. Głównym celem przedstawienia było zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów oraz zachęcanie do segregacji śmieci. Podczas przedstawienia gościliśmy seniorkę Panią Basię wraz z opiekunkami z Domu Pomocy Społecznej „Prometeusz” w Choszcznie. Po przedstawieniu zostały wręczone nagrody za udział w konkursie ekologicznym. Chętne dzieci tworzyły według własnego pomysłu ekozabawkę z różnych materiałów, nadając im „drugie życie”.
Krasnoludki
6014Biedronki
6Muchomorki
28Motylki
34Pszczółki
72Przedstawienie pt. "Mądre dzieci segregują śmieci" oraz wręczenie nagród za udział w konkursie ekologicznym na ekozabawkę.
"Kubusiowi Przyjaciele Natury"
Nasze przedszkole wzięło udział w programie pt. „Kubusiowy Przyjaciele Natury”. W ramach realizacji programu, dzieci poznały zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczyły się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści, jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Przedszkolaki poznały również podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko. Każda grupa realizowała wybraną przez siebie misję.
Grupa Krasnoludki: Misja przedszkole – na tropie zmian klimatycznych.
Grupa Biedronki i Muchomorki: Misja sklep – na tropie mądrych zakupów i życia zgodnie z naturą.
Grupa Motylki: Misja dom – na tropie ekonawyków.
Grupa Pszczółki: Misja las – na tropie roślin i zwierząt.
Krasnoludki
4636Biedronki
74Muchomorki
81Motylki
63Pszczółki
- Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy - Biedronki
- Powitanie Wiosny
- Przygotowania Pszczółek do powitania Wiosny
- Wizyta w Gabinecie Dentystycznym
- Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej- grupa Pszczółki
- Międzynarodowy Dzień Piżamy
- Europejski Dzień Logopedy
- Dzień Kobiet w Przedszkolu
- Zwierzęta sprzed milionów lat - Biedronki poznają dinozaury
- Bal Karnawałowy
- Walentynki
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Zabawy cieczą nienewtonowską
- Bezpieczne ferie - zajęcia z Photonem - Biedronki
- Międzynarodowy Dzień Klocków Lego
- Muchomorki, Motylki i Pszczółki na WOŚP
- Gramy razem z WOŚP!
- Babciu, Dziadku - Kochamy Was!
- Koncert kolęd - Pszczółki
- Dokarmiamy ptaki - Biedronki