Adaptacja dziecka w przedszkolu
- Bardzo ważnym momentem w życiu każdego dziecka jest jego spotkanie z przedszkolem. Zdarza się, że dziecko bez najmniejszych oporów pozostaje w przedszkolu, ale bywa również tak, że rozstanie z rodzicami przebiega bardzo boleśnie.
W celu złagodzenia złych emocji towarzyszących zmianie środowiska w przedszkolu realizowany jest program adaptacyjny. Ma on pomóc dziecku znaleźć się w nowej sytuacji, przystosować się do nowych warunków oraz zaakceptować nowe osoby.
Nie bez znaczenia są predyspozycje psychiczne dziecka, od których zależy jak długo dziecko będzie się adoptowało do nowych warunków.Psycholodzy oraz pedagodzy wskazują, że przystosowanie się małych dzieci do nowych warunków ma wpływ na ich późniejszy rozwój.
W przedszkolu zmienia się pozycja dziecka. Nie zajmuje już ono centralnej pozycji, tak jak to zazwyczaj ma miejsce w domu. Musi dzielić się zabawkami z innymi dziećmi, współdziałać w grupie. Aby dziecko zaakceptowało te zmiany potrzebna jest również akceptacja i dobre nastawienie do przedszkola rodziców. To oni w porozumieniu z nauczycielkami powinni zadbać o pozytywny kontakt dziecka z przedszkolem. Rodzice powinni poznać zadania przedszkola, jego organizacje dnia, zaufać nauczycielkom, a wszystko to zaowocuje szybszym zaadoptowaniem się dziecka w nowym środowisku.
Czynniki wpływające na dobrą i szybką adaptację dziecka w przedszkolu:
– uznanie za wyróżnienie fakt przyjścia dziecka do przedszkola
– kreowanie pozytywnego obrazu przedszkola
– wdrażanie dziecka do czynności samoobsługowych (samodzielność w ubieraniu, jedzeniu itp.)
– organizowanie warunków do pozytywnego kontaktu dziecka z rówieśnikami
– kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu dziecka z rówieśnikami i dorosłymi (rozmowy, opowiadania, czytanie książek, oglądanie audycji edukacyjnych)
– wprowadzenie i dbałość o regularny tryb życia
– stwarzanie warunków do rozwijania inwencji twórczej dziecka
– stopniowe przyzwyczajanie do nieobecności rodziców w celu psychicznego uniezależnienia się dziecka
– wspieranie dziecka w jego działaniach
– okazywanie spokoju podczas pozostawiania dziecka w przedszkolu
– poświecenie większej uwagi dziecku podczas pobytu w domu (np. wspólna zabawa)
Straszenie dziecka przedszkolem, niepewność, nadopiekuńczość rodziców będą przeszkodą w szybkiej adaptacji dziecka do nowych warunków. Zadbajmy więc razem, aby dziecko przeżyło jak najmniej stresów i szybko polubiło nowe miejsce.