Koncepcja funkcjonowania i rozwoju PP4
KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU
PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 4
,,SŁONECZNA CZWÓRKA"
W CHOSZCZNIE
NA LATA 2023 - 2028
PODSTAWA PRAWNA
Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych:
1. Ustawa Prawo oświatowe.
2. Ustawa o systemie oświaty.
3. Rozporządzenie MEN w sprawie podstawy programowej - Podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
4. Statut Publicznego Przedszkola Nr 4 w Choszcznie.
5. Rozporządzenie MEN z 2017r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.
6. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa MEiN.
7. Konwencja Praw Dziecka.
WIZJA PRZEDSZKOLA
1. Przedszkole spełnia standardy placówki bezpiecznej, należy do Ogólnopolskiego Klubu Bezpiecznych Przedszkoli, posiada honorowy certyfikat Bezpiecznego Przedszkola wydany przez Wojewódzką Komendę Policji w Szczecinie, przestrzega standardy bezpieczeństwa. Zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa umieszczane są w planach pracy przedszkola. Przedszkole na bieżąco reaguje na potrzeby społeczności opracowując i wdrażając prawidłowe procedury.
2. Przedszkole jest otwarte na dobrą komunikację z rodzinami wychowanków. Jest nastawione na aktywne uczestnictwo rodziców w życiu przedszkolnym. Jest przedszkolem przyjaznym dzieciom, ich rodzicom oraz pracownikom. Pomaga budować prawidłowe relacje międzypokoleniowe.
3. Działania przedszkola ukierunkowane są na dobro dziecka, jego potrzeby, wszechstronny i harmonijny rozwój. Każde dziecko ma prawo do akceptacji takim jakim jest, równego traktowania, indywidualnego podejścia, respektowania jego potrzeb, także wynikających z indywidualnego rozwoju. Przebywania w przedszkolu pod czujną opieką wykwalifikowanej kadry.
4. Wyrównuje szanse edukacyjne, rzetelnie przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole. Realizuje zadania wynikające z podstawy programowej, rozwija zainteresowania i zdolności dzieci. Przedszkole stwarza równe szanse. Realizuje treści edukacji włączającej. Dba o dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
5. Oferta edukacyjna przedszkola gwarantuje właściwe przygotowanie do podjęcia obowiązków na kolejnym etapie edukacyjnym. Sprzyja rozwijaniu umiejętności myślenia i działania twórczego, rozwoju samodzielności, nabywania nowych wiadomości i umiejętności, talentów związanych z wieloraką inteligencją dzieci, wzrastania w poszanowaniu wartości. Przedszkole kształci kompetencje kluczowe.
6. Przedszkole respektuje wychowawczą rolę rodziny, jej prym, wspiera rodziców w tym ważnym aspekcie. Przedszkole integruje różne środowiska, przeciwdziała nietolerancji i wykluczeniu.
7. Dzieci w przedszkolu poznają swoje prawa wynikające z konwencji praw dziecka. Uczą się rozpoznawać i nazywać emocje. Nauczyciele dbają o dobrą kondycję psychiczną dzieci. W przedszkolu dzień ma swój rytm, dzieci mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Społeczność przedszkola zna i przestrzega prawa dziecka, szanuje prawa obojga rodziców, dba o dobrą i skuteczną komunikację interpersonalną.
8. Rodzice są partnerami przedszkola i w pełni uczestniczą w życiu placówki. Wspierają nauczycieli w organizacji imprez, uroczystości i innych ważnych wydarzeń. Uczestniczą w tworzeniu planów wychowawczych. Otrzymują na bieżąco informacje o dziecku.
9. Profesjonalna, wciąż dbająca o swój rozwój kadra przedszkola jest jego wizytówką i mocną stroną przedszkola.
10. Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym, jest jego częścią, z którą mocno się identyfikuje. Uczestniczy w ważnych wydarzeniach lokalnych i szerzej. Kształtuje u dzieci uczucia patriotyczne, wskazuje na związek z najbliższym środowiskiem. Buduje więzi i szacunek do ludzi, zwierząt, całego środowiska naturalnego.
11. Placówka promuje swoje osiągnięcia w środowisku lokalnym i nie tylko. Realizuje zewnętrzne programy i projekty, jeżeli dotyczą tych samych wartości, zagadnień i priorytetów, które nam przyświecają.
12. Jest przedszkolem promującym zdrowie w szeroko tego słowa znaczeniu. Dba o zdrowe żywienie dzieci, w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Realizuje zagadnienia prozdrowotne, współpracuje z SANEPIDEM, prowadzi z dziećmi zajęcia kulinarne metoda warsztatową, kształtuje prawidłowe nawyki wynikające z prawidłowego żywienia i higieny życia. Zwraca uwagę na rozwój ruchowy dzieci i potrzebę stosowania zmian aktywności dzieci.
13. Jest przedszkolem z autorytetem. Kontynuuje tradycje przedszkola. Dba o dobre wychowanie dzieci, posiłkując się metodą własnego przykładu oraz wzorcami zaczerpniętymi z literatury dziecięcej.
14. W przedszkolu stosowane są aktywne metody pracy, innowacyjne i nowatorskie rozwiązania, w połączeniu o dbałość i poszanowanie tradycji.
15. Przedszkole osiąga coraz wyższe standardy, jeśli chodzi o bazę, wyposażenie, estetykę pomieszczeń i najbliższego otoczenie. Dzieci przebywają w zadbanych salach, pod opieką nauczycieli, pań z obsługi przedszkola.
16. Usługi świadczone przez przedszkole stoją na bardzo wysokim poziomie. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych, nauczyciele dbają o wiele dodatkowych atrakcji. Dzieci biorą udział w konkursach, spacerach, wycieczkach. Realizowane jest według potrzeb kształcenie specjalne. Kadra pedagogiczna działa ze wsparciem specjalistów: psychologa, pedagoga specjalnego i logopedy.
MISJA PRZEDSZKOLA
1. Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci w poszanowaniu i uwzględnianiu ich indywidualnych możliwości i potrzeb, odkrywaniu ich mocnych stron, wzmacnianiu poczucia własnej wartości.
2. Zapewnienie dzieciom pobytu pod troskliwą opieką wykwalifikowanej kadry. Zapewnienie możliwości wspólnej zabawy, nauki w bezpiecznych i przyjaznych warunkach.
3. Monitorowanie procesów zachodzących w przedszkolu, realizacja podstawy programowej. Umieszczenie dziecka w centrum oddziaływań wychowawczych , dydaktycznych i opiekuńczych z respektowaniem jego praw. Przygotowanie do obowiązków wynikających z pobytu w przedszkolu, szkole, rodzinie, społeczności lokalnej.
4. Współpraca z rodzicami, wspieranie ich oddziaływań wychowawczych, wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom.
5. Wychowanie do wartości uniwersalnych.
6. Promowanie zachowań prozdrowotnych i proekologicznych.
7. Łączenie tradycji z nowoczesnością, szczególnie podczas wdrażania nowych programów i projektów edukacyjnych. Zaspakajanie potrzeb dziecka, rozwijanie jego funkcji poznawczych. Dbałość o bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne dziecka.
8. Zaznaczenie swojego miejsca w środowisku lokalnym. Budowanie poczucia tożsamości.
9. Osiągnięcie przez absolwentów gotowości szkolnej.
10.Osiągnięcie przez dzieci postawy twórczej, ciekawej świata, tolerancyjnej, empatycznej, odważnej i otwartej na poznanie i zmienianie rzeczywistości.
11. Ocenianie i analizowanie efektów swojej pracy. Włączanie do pracy nauczycieli zasady refleksyjności, poczucia spełnienia zawodowego, sprawstwa.
12. Przygotowanie wychowanków do kontaktu z kulturą i jej odbioru. Wspólne tworzenie katalogów zachowań. Umożliwienie dzieciom uczestniczenia w życiu kulturalnym, obserwowania sztuki, ludzkich wytworów inspirujących do samorozwoju.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSZKOLA
Publiczne Przedszkole Nr 4 w Choszcznie mieści się przy ulicy Mur Południowy 4. Jest to budynek dwukondygnacyjny, z pięcioma oddziałami, przygotowanymi do przyjęcia 125 dzieci. W chwili obecnej w przedszkolu przebywają także wychowankowie z terenu objętego działaniami wojennymi, czyli z Ukrainy. W przedszkolu pracuje 10 nauczycielek przedszkola zatrudnionych na cały etat w poszczególnych grupach, dyrektor, logopeda (specjalista od pedagogiki specjalnej, naurologopeda), pedagog specjalny, katecheta oraz nauczyciel języka angielskiego. Zatrudnionych jest 13 pracowników niepedagogicznych, a także sekretarka i intendentka.W przedszkolu przeprowadzono liczne remonty i zakupy, które znacząco podniosły standardy placówki. W chwili obecnej przedszkole posiada 100% mebli z certyfikatami, nową szatnię, wyremontowane chodniki, parking, nowy sprzęt komputerowy, nowo wyposażony gabinet logopedy i do pracy z dzieckiem z SPE oraz liczne ciekawe pomoce dla dzieci. Przebudowano także plac zabaw, który został doposażony w nowe urządzenia. Przedszkole pracuje w oparciu o dopuszczone programy nauczania z poszerzoną ofertą edukacyjną o dodatkowe zajęcia rytmiczne i muzyczno - taneczne dla wszystkich dzieci oraz katechezę dla chętnych. Realizuje atrakcyjne dla dzieci projekty i programy edukacyjne. W ramach realizacji podstawy programowej w każdej grupie wiekowej odbywają się zajęcia z języka angielskiego. W przedszkolu udzielana jest profesjonalnie pomoc pedagogiczno - psychologiczna. Często odbywają się uroczystości i imprezy przedszkolne, zajęcia otwarte i konkursy. Przedszkole dba o wszechstronną edukację zdrowotną dzieci i ich rodziców. Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój dzieci, a także własny, szkolą się, doskonalą własny warsztat, uczestniczą w konferencjach i naradach. Jest przedszkolem przyjaznym dzieciom, w którym panuje ciepła i rodzinna atmosfera. W ostatnich latach przedszkole otrzymało od MEiN liczne tytuły i certyfikaty, ogólnopolski certyfikat ,,Bezpieczne Przedszkole" od Wojewódzkiej Komendy Policji, zostało ogólnopolskim laureatem i otrzymało certyfikat ,,Zaczytane Przedszkole" oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Otrzymało także podziękowania i gratulacje od Prezydenta Rzeczypospolitej za krzewienie wartości patriotycznych. Przedszkole jest przyjazne dziecku, jego rodzinie, dba o dobre relacje ze środowiskiem lokalnym. Służy dobrym przykładem w dziedzinie pedagogiki przedszkolnej poprzez udostępnianie przykładów dobrej praktyki pedagogicznej.
CELE GŁÓWNE
1. Wspomaganie wszechstronnego rozwoju i edukacji dzieci poprzez realizację wybranych programów nauczania, ciekawych projektów edukacyjnych oraz wychowawczych.
2. Dbałość o profesjonalizm w udzielaniu pomocy pedagogiczno - psychologicznej.
3. Realizacja podstawy programowej w celu optymalizacji efektów działalności opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.
4. Wprowadzanie innowacji, szczególnie w zakresie edukacji i wychowania.
5. Doskonalenie procesów wspomagania dzieci w celu osiągnięcia najbardziej możliwego stopnia przygotowania do podjęcia nauk w szkole.
6. Umożliwienie aktywnego udziału społeczności przedszkolnej w życiu środowiska lokalnego.
7. Monitorowanie i dokonywanie ewaluacji podjętych działań.
8. Zwrócenie uwagi na problem edukacji zdrowotnej, w tym zdrowia psychicznego dzieci, prawidłowego rozwoju ruchowego oraz profilaktyki szeroko rozumianej.
9. Wdrażanie u dzieci zachowań prospołecznych, proekologicznych (szacunek do przyrody oraz dbałość o środowisko naturalne poprzez prawidłowe postawy).
10. Dobieranie właściwych i doskonalenie metod i form pracy, nauczania, współpracy ze środowiskiem i rodzicami dzieci.
11. Doskonalenie nauczycieli, wspieranie i zaspakajanie ich potrzeb. Motywowanie do rozwoju zawodowego.
12. Tworzenie twórczej atmosfery pracy i optymalnych warunków pobytu dzieci w placówce. Kształtowanie poczucia estetyki, wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych, umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne, muzykę, małe formy teatralne.
KRYTERIA SUKCESU
Wychowankowie będą chętnie przebywali w przyjaznej im placówce. Dzieci i rodzice będą zadowoleni i będą wysoko oceniali usługi świadczone przez przedszkole. Wychowankowie po ukończeniu przedszkola będą gotowi do podjęcia nauki w szkole. Będą rozumieli i akceptowali uczucia własne i kolegów, będą samodzielni i będą potrafili radzić sobie w sytuacjach trudnych. Dzieciom będą znane normy społeczne, będą potrafiły je przestrzegać, szanować i przestrzegać umowy i przyjęte zasady w grupie rówieśniczej. Będą unikały sytuacji konfliktowych, a w razie ich wystąpienia, będą próbowały je rozwiązać. Będą szanowały kolegów, ich decyzje, rodziców i pracowników przedszkola. Zwroty grzecznościowe nie będą im obce. Dzieci będą świadome, że mają swój udział w tworzeniu relacji międzyludzkich, a im bardziej będą o nie dbali, tym będą lepsze. Będą szczęśliwe, uśmiechnięte, otwarte, ufne, tolerancyjne, pełne wiary we własne możliwości i odpowiedzialne. Będą znały swoje prawa, będą otwarte, będą potrafiły wyrażać emocje i mówić o nich. Będą miały wysoką samoocenę. Po ukończeniu edukacji przedszkolnej będą adekwatnie do wieku, przygotowane do kolejnego etapu w swoim życiu. Będą znały swoje prawa, ale nie zapominały o obowiązkach. Zdobędą wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej i nie tylko. Będą znały swoje mocne strony, rozwiną zainteresowania i hobby. Chętnie będą prezentowały swoje umiejętności na forum rodziny, grupy. Będą znały podstawowe zasady szeroko rozumianego bezpieczeństwa, będą potrafiły korzystać ze swojej wiedzy w tym zakresie. Będą pamiętały, aby być dobrym dzieckiem, uczniem, kolegą. Wejdą na kolejny etap edukacyjnego z radością i oczekiwaniem na poznawanie świata i ciekawych ludzi.
MODEL ABSOLWENTA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 4 W CHOSZCZNIE
Absolwent Publicznego Przedszkola Nr 4 w Choszcznie ma:
1. Poczucie tożsamości.
2. Respekt do wartości uniwersalnych.
3. Dobrze rozwinięte procesy poznawcze.
4. Jest otwarty na świat, lubi i szanuje ludzi.
5. Interesuje się literaturą, nauką i sztuką adekwatnie do swoich możliwości i wieku..
6. Jest samodzielny i aktywnie podejmuje wyzwania.
7. Jest twórczy i wrażliwy estetycznie.
8. Ma własne zainteresowania.
9. Potrafi współdziałać w zespole.
10. Jest pozytywnie nastawiony do świata przyrody.
11. Ma świadomość prozdrowotną.
12. Jest mały ekologiem.
13. Łączy tradycję i nowoczesność w bezpiecznej zabawie.
14. Osiągnął gotowość do podjęcia nauki w szkole.
SYSTEM MOTYWACJI DZIECI DO ZACHOWAŃ POŻĄDANYCH
Motywując dziecko do nabywania zachowań pożądanych nauczyciele stosują wiele metod. Często jest to metoda własnego przykładu, która zważywszy na to, że w tym okresie nauczyciel jest autorytetem dla dziecka, często przynosi zamierzone efekty. Nauczyciele stosują pochwałę indywidualną, pochwałę na tle grupy oraz przed rodzicami. Dziecko otrzymuje przywilej wykonania prostych czynności wskazanych przez nauczyciela, ma dostęp do atrakcyjnej zabawki, uczestniczy w zabawie w grupie według własnego pomysłu. Dzieci otrzymują też drobne nagrody - naklejki, medale, dyplomy, emblematy, ordery. Dziecko zostaje nagradzane za stosowanie się do ustalonych norm i zasad zawartych w kodeksie grupy, wysiłek włożony w wykonaną pracę, bezinteresowną pomoc koledze, wywiązanie się z powierzonych obowiązków, aktywny udział na rzecz grupy, czy przedszkola. Nauczyciele chętnie sięgają do pozytywnych przykładów, wzorców do naśladowania z literatury dziecięcej. Wzmacniają pozytywnie dzieci, analizują przykłady właściwych zachowań, podają pozytywne przykłady z najbliższego otoczenia. Chwalą dziecko na forum grupy, przed rodzicami. Dają dzieciom wiarę i przekonanie, że są dla nich ważni, że są z nich dumni.
SYSTEM DIAGNOZOWANIA OSIĄGNIĘĆ DZIECI
1. Systematyczne prowadzenie obserwacji i diagnoz pedagogicznych.
2. Analiza wytworów prac dzieci, kart pracy, ocena wykonania zadań, poleceń.
3. Analiza prowadzonych obserwacji i diagnoz.
4. Analiza i ocena realizacji indywidualnych planów pracy i systematyczna ocena pracy.
5. Wyciąganie wniosków i wdrażanie ich do dalszej pracy.
6. Prezentowanie własnych umiejętności podczas imprez, uroczystości, konkursów.
7. Rozmowy z rodzicami i specjalistami w przedszkolu.
SYSTEM OBSERWOWANIA OSIĄGNIĘĆ NAUCZYCIELI
1. Stosowanie nadzoru pedagogicznego, obserwacja zajęć i innych czynności nauczyciela, analiza prowadzonej przez nauczycieli dokumentacji.
2. Wewnętrzne Doskonalenie Nauczycieli.
3. Teczki nauczycieli.
4. Ankiety dla nauczycieli.
5. Rozmowy z nauczycielami, rodzicami i dziećmi.
6. Autoanaliza pracy nauczycieli.
7. Obserwacja współpracy nauczyciela z rodzicami.
8. Obserwacja współpracy nauczyciela ze środowiskiem lokalnym.
9. Obserwacja współpracy nauczyciela z innymi nauczycielami i pracownikami przedszkola.
10. Lustracja sal, wystawek prac dzieci.
11. Analiza rozwoju zawodowego nauczycieli.
SYSTEM INFORMOWANIA RODZICÓW O POSTĘPACH EDUKACYJNYCH DZIECI
System informowania rodziców na temat funkcjonowania dziecka w przedszkola oparty został o preferencje rodziców, zdobyte podczas badania ankietowego całej populacji rodziców naszego przedszkola. Każdego roku omawiany na zebraniach z rodzicami i akceptowany przez rodziców i nauczycieli. Wygląda następująco:
1. Systematyczne informowanie rodziców na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu, jego postępów, trudności, podczas rozmów indywidualnych.
2. Prezentowanie nabytych umiejętności podczas uroczystości przedszkolnych, imprez przedszkolnych, lokalnych i zajęć otwartych.
3. Zebrania z rodzicami.
4. Spotkania z zespołem ds. udzielania pomocy pedagogiczno - psychologicznej.
5. Informowanie rodziców na podstawie wieloaspektowej oceny funkcjonowania dziecka z SPE w przedszkolu.
5. Zamieszczanie informacji oraz zdjęć na stronie internetowej przedszkola.
6. Przekazywanie informacji na podstawie kart obserwacji dzieci.
7. Prezentowanie prac i wytworów dziecka.
8. Udzielanie informacji o gotowości podjęcia nauki szkolnej przez dziecko.
Rodzice potwierdzają dwa razy w roku przestrzeganie zasad informowania rodziców o dziecku, jego rozwoju, mocnych stronach itp. W sytuacjach objęcia dziecko pomocą pedagogiczno - psychologiczną lub kształceniem specjalnym, wdrażane są dodatkowe procedury.
W czasie pandemii w związku z opracowaniem procedur bezpieczeństwa opracowano także zasady kontaktowania się z rodzicami i informowania ich o dziecku.
ZASADY WSPÓŁPRACY WYCHOWAWCZEJ Z RODZINĄ DZIECKA
1. Traktowanie rodziców po partnersku w procesie wychowania dziecka.
2. Uwzględnienie nadrzędnej roli rodziców w procesie wychowania dziecka, roli przedszkola jako wspomaganie oddziaływań wychowawczych rodziców.
3. Dbałość o ujednolicanie procesów wychowawczych przedszkola i środowiska dziecka.
4. Dbanie o pozytywne relacje z rodzicami wychowanków.
5. Utwierdzanie rodziców w przekonaniu o profesjonalizmie kadry pedagogicznej w zakresie edukacji i wychowania małego dziecka.
6. Zapoznanie rodziców z realizowanymi w przedszkolu planami programami pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznymi ( we współpracy z rodzicami).
7. Wzmacnianie więzi rodzinnych i międzypokoleniowych w czasie imprez i uroczystości przedszkolnych.
8. Wspólna dbałość o wszechstronny rozwój dziecka.
9. Systematyczne przekazywanie informacji na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu.
10. Pedagogizacja rodziców w nowoczesny sposób - umożliwianie korzystania ze szkoleń i warsztatów prowadzonych przez specjalistów oraz czytania porad zamieszczanych na stronie www.
11. Włączanie rodziców w prace na rzecz całej społeczności przedszkolnej.
12. Informowanie rodziców na temat gotowości szkolnej dziecka.
13. Udzielanie wsparcia rodzicom dzieci z SPE.
14. Wyznaczenie rodzicom godzin konsultacji z wychowawcami oraz wszystkimi specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu.
15. Wspieranie rodziców i dzieci w niwelowaniu i zapobieganiu problemów pedagogiczno - psychologicznych.
16. Promowanie przedszkola w środowisku lokalnym.
17. Pomoc rodzicom w określaniu mocnych stron dziecka i wspieranie rozwoju ich zdolności i zainteresowań.
18. Ukazanie przedszkola jako placówki wychodzącej na przeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców.
19. Prowadzenie zebrań dla rodziców.
20. Realizacja programu adaptacyjnego.
21. Współpraca z Radą Rodziców.
22. Realizacja wspólnych przedsięwzięć: imprez,, uroczystości, spektakli, spotkań otwartych itp.
ZASADY WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI
1. Monitorowanie procesów zachodzących w przedszkolu, wyciąganie wniosków i włączanie ich w proces planowania pracy.
2. Tworzenie nauczycielskich zespołów zadaniowych.
3. Dzielenie się wiedzą i pomocami dydaktycznymi. Przekazywanie sobie informacji ze szkoleń.
4. Tworzenie rocznych programów i planów pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznych.
5. Tworzenie zespołu ds. pomocy pedagogiczno - psychologicznej.
6. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z odbytych szkoleń i podczas rad szkoleniowych.
7. Otoczenie opieką nauczycieli stażystów opiekunami oraz mentorami..
8. Zawieranie kontraktów między nauczycielami stażystami, a opiekunami stażu.
9. Podejmowanie wspólnych wyzwań, opracowywanie projektów edukacyjnych.
10. Współpraca podczas układania planów wycieczek i uroczystości.
11. Współpraca w organizacji wycieczek, imprez i uroczystości.
12. Wspólne podejmowanie decyzji podczas posiedzeń rad pedagogicznych.
13. Uczestnictwo w wewnętrznej sieci nauczycieli.
14. Wspólne planowanie podczas określania własnych potrzeb w zakresie doskonalenia.
ZASADY WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
1. Sprawna komunikacja z organem prowadzącym placówkę.
2. Urząd Miejski - sprawy dotyczące promocji, sprawy organizacyjne, sprawy ekonomiczne, udział w imprezach lokalnych (np. jarmarku choszczeńskim), gminnych oraz organizowanych konkursach. Uczestnictwo w ważnych wydarzeniach i imprezach oraz wspólnych projektach
3.Choszczeński Dom Kultury - udział w organizowanych konkursach, spektaklach i filmach dla dzieci, wystawach. Włączanie przedszkola do uczestnictwa w organizowanych imprezach, uroczystościach dla środowiska lokalnego. Zachęcanie dzieci do brania udziału w zajęciach dodatkowych organizowanych dla najmłodszych. Wzbudzanie zainteresowań rodziców ofertą kulturalną dla mieszkańców miasta. Angażowanie całej społeczności do przygotowania i udziału w WOŚP. Coroczne wsparcie wydarzenia i uczestnictwo w tworzeniu historii (złote serduszko). Organizowanie konkursów w sali baletowej CHDK. Stały kontakt w sprawie udziału w cyklicznych obchodach Dni Choszczna .
4. Szkoły podstawowe - wycieczki do szkoły w celu zapoznania i przygotowania dzieci do pójścia do szkoły, śledzenie losów absolwentów, spotkania z dziećmi, udział w zajęciach integracyjnych. Zapraszanie gminnych szkół podstawowych posiadających oddziały przedszkolne do udziału w konkursach organizowanych przez nasze przedszkole. Informowanie rodziców o dniach otwartych, zapisach do szkół.
5. Biblioteka Miejska - współpraca w zakresie organizowania wspólnych przedsięwzięć dotyczących promocji czytelnictwa. Organizowanie zajęć dla dzieci w bibliotece, udział w ciekawych spotkaniach. Pomoc w realizacji licznych projektów czytelniczych. Informowanie kadry przedszkola i rodziców dzieci na temat ważnych wydarzeń organizowanych przez bibliotekę, na przykład spotkań z pisarzami, dziennikarzami.
6. Powiatowa Komenda Powiatowa Policji - ścisła współpraca dotycząca realizacji programu o bezpieczeństwie ,,Stopek". Spotkania z policjantami w placówce, pokazy, prelekcje, konkursy, ,,mała karta rowerowa", wycieczki na komendę. Zapoznawanie dzieci z pracą policjanta. Cykliczna współpraca przy organizowaniu wycieczek autokarowych - sprawdzanie pojazdu i kierowcy przed wyjazdem. Współpraca z Panią Dzielnicową. Podjęcie współpracy w zakresie organizowania praktycznych szkoleń dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zielone szkoły - zajęcia z policją w terenie.
7. Powiatowa Komenda Straży Pożarnej - organizowanie pokazów strażackich. Zapraszanie strażaków na spotkania z dziećmi w celu realizacji projektów edukacyjnych i wychowawczych. Udział w programach i konkursach realizowanych przez Straż. Udział pracowników i dzieci w przeprowadzanych szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Udział w próbnych ewakuacjach. Pomoc strażaków w doposażeniu placówki w środki ochrony. Spotkania z przedstawicielami strażaków dotyczące bezpieczeństwa pożarowego.
8. Szkoły ponadpodstawowe - korzystanie z zaproszeń na wydarzenia, pomoc młodzieży w organizacji niektórych wydarzeń.
9. Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczna w Choszcznie - ścisła współpraca z zakresu udzielania pomocy pedagogiczno - psychologicznej, orzekania i opiniowania dzieci. Udział w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez poradnię. Wspomaganie przedszkola przez poradnię w zakresie organizowania spotkań, szkoleń i warsztatów dla nauczycieli , rodziców na terenie placówki - wsparcie specjalistów, szczególnie psychologów. Informowanie rodziców o działaniach prowadzonych przez poradnię, na przykład ,,dni otwarte'', lub ,,warsztaty dla rodziców". Wsparcie dzieci z Ukrainy.
10. Choszczeńskie przedszkola - wspólne organizowanie szkoleń, narad i spotkań nauczycieli. Podejmowanie wspólnych inicjatyw organizowania konkursów, olimpiad, przeglądów.
11. Szkoła Muzyczna w Choszcznie - przekazywanie informacji na temat możliwości rozwijania uzdolnień muzycznych. Organizowanie spotkań i warsztatów dla przedszkolaków. Zapraszanie na corocznie organizowane cykliczne koncerty.
12. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - wspieranie rodzin potrzebujących pomocy, głównie w zakresie dożywiania. Kontaktowanie się z asystentem rodziny w zakresie wsparcia wychowanków i ich rodzin. Współpraca w zakresie pomocy dzieciom i ich rodzin z Ukrainy (terenu objętego działaniami wojennymi)
13. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - udział w badaniach ankietowych dotyczących dzieci objętych pieczą zastępczą.
14. Sąd Rodzinny w Choszcznie - współpraca z kuratorami sądowymi. Opiniowanie stopnia sprawowania opieki nad dziećmi przez rodziców objętych nadzorem kuratorskim. Kontakt w sytuacjach kryzysowych.
15. Schronisko dla zwierząt - spotkania z dziećmi, prelekcje, konkursy. Udział w akcjach pomocowych dla zwierząt - zbiórki karmy.
16. Choszczeńskie parafie - pomoc potrzebującym. Udział w szkoleniach katechety. Udział przedszkolaków i ich rodziców w obchodach Dnia Papieskiego oraz Koncercie Kolęd.
17. Choszczeńska Jednostka Wojskowa - udział w imprezach i pokazach organizowanych dla dzieci. Spotkania z rodzicami - żołnierzami na terenie przedszkola.
18. Nadleśnictwo Choszczno - udział w organizowanych konkursach plastycznych. Organizowanie spotkań z pracownikami Nadleśnictwa na terenie przedszkola - pogadanki, prelekcje, zajęcia pokazowe.
19. Drawieński Park Narodowy - prelekcje i zielone zajęcia z pracownikiem parku, uczestnictwo dzieci w konkursach, wycieczkach.
20. Sanepid Choszczno - współpraca placówki w zakresie kontroli żywności, higieny i profilaktyki zdrowia. Dbałość o bezpieczeństwo dziecka - akcje uświadamiające dla rodziców. Zapoznawanie z programami profilaktycznymi, na przykład dotyczącymi szczepień. Udział dzieci w corocznych projektach promujących zdrowie. Spotkania dzieci z pracownikami Sanepidu w celu realizacji programów profilaktycznych. Dostarczanie materiałów, ulotek, celem uświadamiania rodziców na temat profilaktyki chorób zakaźnych.
21. Księgarnia Pegaz Choszczno - wsparcie placówki w organizowaniu spotkań dzieci z książką. Udział w spotkaniach na terenie księgarni. Promowanie placówki - zorganizowanie wystawy prac naszych przedszkolaków na terenie księgarni.
22. Telewizja lokalna - promocja placówki w środowisku lokalnym.
WYKAZ METOD STOSOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Są to metody czynne, słowne, oglądowe. Prym wiodą metody aktywizujące i twórcze. Metody, którymi posługują się nauczyciele opierają się na metodyce wychowania przedszkolnego. To metody nowoczesne i zapewniające wychowankom atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób na osiąganie sukcesów rozwojowych. Są to między innymi:
1. Metody dydaktyczne (głównie aktywizujące).
2. Metody wychowawcze.
3. Zabawy paluszkowe i inne.
4. Gimnastyka rytmiczna.
5. Elementy metody ruchu rozwijającego.
6. Elementy Metody Dobrego Startu.
7. Elementy pedagogiki zabawy - Klanza.
8. Relaksacja.
9.Bajkoterapia.
10. Elementy metody Kniesów
11. Elementy metody ekspresji ruchowej.
12. Elementy metody prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, czyli zabawy i zajęcia z obszaru edukacji matematycznej.
13. Elementy Kinezjologii edukacyjnej Dennisona - gimnastyka mózgu.
14. Opowieść ruchowa.
15. Innowacyjna metoda w oparciu o pedagogikę freblowską ,,Dar zabawy" pod patronatem prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
16. Metody wykorzystywane w terapii, np. w terapii ręki i inne.
WYKAZ PROGRAMÓW REALIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Każdego roku w przedszkolu w oparciu o opinię metodyków, nauczycieli zatwierdzane są programy edukacyjno - wychowawcze, które są zgodne z aktualną podstawą programową wychowania przedszkolnego zatwierdzoną przez MEiN.
Programy realizowane obecnie w przedszkolu to:
Programy wychowania przedszkolnego:
WSIP ,,Kocham Przedszkole" cykl Nowi Tropiciele
Nowa Era ,,Rozwój - Wychowanie - Edukacja" cykl Dzieciaki w akcji
MAC ,,Program wychowania przedszkolnego" cykl Strefa Przedszkolaka
Oprócz obowiązujących programów realizowane są dodatkowe programy i własne projekty edukacyjne.
Do najciekawszych należą:- ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo",
- ,,Adaptacja w przedszkolu",
- ,,Kodowanie i programowanie na wesoło",
- ,,Terapia ręki" i wiele innych.
Przedszkole uczestniczy też w zewnętrznych programach i projektach na różnych szczeblach. Efektem podejmowanych inicjatyw w ostatnich latach było otrzymanie różnych tytułów, dyplomów i podziękowań od MEiN
KONTYNUACJA DZIAŁAŃ PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU ORAZ KIERUNKI ZMIAN
1. Poszerzanie nowatorstwa pedagogicznego, głównie w zakresie matematyki. Wprowadzenie innowacji pedagogicznej. Propagowanie rozwoju zainteresowań dzieci dziecięcą matematyką. Kontynuowanie działań poszerzających ofertę zabaw z kodowania i programowania. Propagowanie rozwoju myślenia matematycznego z wykorzystaniem gry w szachy japońskie.
2. Doskonalenie procesów całościowego wspomagania rozwoju dzieci.
3. Wspólne, rzetelne i planowe projektowanie pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej.
4. Podniesienie znaczenia pracy zespołowej w zespołach nauczycielskich.
5. Rozszerzenie działań związanych z promowaniem zdrowia na gruncie przedszkola. Przystąpienie do działań szeroko promujących zdrowie i profilaktykę zdrowia wśród dzieci, rodziców i nauczycieli . Deklaracja uczestnictwa w programach i projektach dotyczących zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. Włączenie tych zagadnień do programu wychowawczego.
6. Działania związane z promocją czytelnictwa w związku z posiadanym tytułem ,,Zaczytane Przedszkole". Włączenie rodziców do działań promujących zainteresowania czytelnicze poprzez zajęcia otwarte. Stworzenie autorskiego programu promującego rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
7. Organizowanie oraz włączanie się w akcje pomocowe, charytatywne, wspierające różne inicjatywy i nie tylko, np. WOŚP, zbiórki dla potrzebujących, warsztaty kulinarne z przeznaczeniem przekazywania fantów na licytacje charytatywne itp.
8. Włączanie całego zespołu nauczycielskiego w organizowanie WDN zgodnie z nowym rozporządzeniem. Respektowanie potrzeb nauczycieli, przedszkola oraz wychowanków w doborze tematyki szkoleń. Szybkie reagowanie na pojawiające się nowe potrzeby i wyzwania.
9. Kontynuowanie współpracy ze środowiskiem lokalnym w celu zapewnienia optymalnych warunków pobytu dziecka w przedszkolu, wspierania rodzin, promowania placówki w środowisku.
10. Ścisłe przestrzeganie procedur w zakresie udzielania pomocy pedagogiczno - psychologicznej z udziałem wszystkich profesjonalnie przeszkolonych nauczycieli. Objęcie pomocą dzieci wraz z rodzicami, którzy wymagają niezbędnej pomocy. Budzenie świadomości nauczycieli i rodziców na prawo pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola dzieci ze specjalnymi potrzebami. Uświadomienie rodzicom możliwości z korzystania z pełni profesjonalnej pomocy specjalistów zatrudnionych w przedszkolu. Objęcie szczególną uwagą dzieci przyjętych do przedszkola z terenu objętego działaniami wojennymi. Zintegrowanie ich ze środowiskiem, dobre przygotowanie do rozpoczęcia nauki w szkole, współpraca z rodzicami.
11. Udział w ważnych kampaniach społecznych, kontynuowanie działań dotyczących organizacji konkursów, wystaw. Udział w konkursach i wydarzeniach na każdym szczeblu. Kontynuacja gminnego konkursu recytatorskiego. Zorganizowanie olimpiady matematycznej dla dzieci, konkursów rozwijających myślenie matematyczne.
12. Podjęcie próby poszerzenia współpracy z rodzicami w zakresie codziennego uczestnictwa w życiu przedszkola, a szczególnie korzystania z oferty spotkań i warsztatów dla rodziców, szczególnie psychologa, pedagoga specjalnego i logopedy.
13. Kontynuowanie realizacji autorskiego projektu ,,Kodowanie i programowanie na wesoło", autorskiego programu adaptacyjnego, włączanie do oferty edukacyjnej autorskich projektów edukacyjnych nauczycieli.
14. Propagowanie wśród społeczności przedszkolnej nauki języka angielskiego jako sposobu na dobrą zabawę i naukę w jednym. Przygotowanie konkursowej oferty międzyprzedszkolnej.
15. Rozpowszechnianie wśród dzieci dorobku kulturowego regionu, promocji sportu.
16. Współpraca nauczycieli i dyrektora w ,,sieciach współpracy".
17. Wzbogacanie bazy dydaktycznej przedszkola. Doposażenie grup w pomoce i zabawki.
18. Prowadzenie cyklicznych imprez, uroczystości i zajęć otwartych w przedszkolu, udział w imprezach na rzecz społeczności lokalnej.
19. Prowadzenie ewaluacji działań edukacyjnych i wychowawczych w razie potrzeb w przedszkolu.
20. Wymiana drzwi wewnętrznych w przedszkolu (już tylko kilku sztuk).
21. Wyposażenie przedszkola w klimatyzację.
22. Ciągła dbałość o estetykę sal zabaw.
23. Renowacja korytarzy przedszkolnych.
24. Pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych poprzez dodatkowe projekty.
25. Efektywna współpraca z Radą Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 4 w Choszcznie.
26. Kontynuowanie działań w zakresie bezpieczeństwa w ramach uczestnictwa w ,,Ogólnopolskim Klubie Bezpiecznych Przedszkoli". Realizacja działań profilaktycznych i edukacyjnych z tego zakresu. Przegląd i aktualizacja procedur.
27. Pomoc nauczycielom w osiąganiu kolejnych stopni awansu zawodowego.
28. Bogata oferta zajęć dodatkowych. Prowadzenie zajęć z rytmiki poprzez nauczycieli w grupach.
29. Dbałość o wysoką jakość świadczonych usług przez przedszkole.
30. Poprawienie estetyki ogrodzenia wokół przedszkola.
31. Godne obchodzenie wydarzeń o charakterze patriotycznym.
32. Dobra współpraca z organem prowadzącym przedszkole oraz organem nadzoru pedagogicznego.
33. Dokonywanie ewaluacji koncepcji pracy przedszkola w zespole nauczycielskim.
Działalność przedszkola ma charakter cykliczny, jednakże koncepcja rozwoju i funkcjonowania przedszkola pomaga planować działania rozwojowe, a także diagnozować potrzeby dzieci, nauczycieli, rodziców naszych wychowanków. Precyzuje wagę i kolejność podejmowanych działań. Jest niezbędna dla procesów związanych z zarządzanie i organizacją przedszkola.