Rodzicu!
Kilka "złotych zasad" do zapamiętania:
1. Nie ma takich liter jak ES, TE, WU tylko S,T,W. Wypowiadaj je dziecku krótko. Mów krótko M zamiast Eeeem, S zamiast Syyy. To tylko utrudnia dzieciom naukę w dalszym etapie pisania i czytania.
2. Jeśli uczysz dziecka zapisu liter np. jego imienia, rób to prawidłowo wg odpowiedniego kreślenia liter. To bardzo ważne. Nauka nowej rzeczy jest dla dziecka łatwiejsza, niż poprawianie złych nawyków.
3. Nie wolno! przestawiać dziecka na inną rękę. Jeśli jest leworęcznie, nie zmuszaj do pisania prawą! Może to się skończyć problemami w rozwoju!
4. Przede wszystkim - nie zmuszaj dziecka do nauki liter. Podstawa programowa nie nakazuje, żeby dziecko, które idzie do szkoły potrafiło pisać i czytać.
5. Nie nakazuj dzieciom czytania trudnych wyrazów. MAMA, WAGA, LAS, SAMOLOT w zupełności wystarczą, jeśli dziecko zaczyna czytać. Muszą to być wyrazy znane dziecku, z jego otoczenia.
6. Nie unikaj liter takich jak Ó, Ż, Ł, Ą ale odpuść dziecku dwuznaki RZ, CZ, SZ - jeśli zapyta - wytłumacz, ale nie ucz - to jest zbędne przedszkolakowi.
7. Nie ucz zasad ortografii - przyjdzie na to czas.
8. Twoje dziecko już czyta? Ćwiczcie zatem rozumienie czytanego tekstu np. krótkie zdania - MAMA MA LODY. Pytanie: Kto miał lody?
źródło: przedszkolne pomysły
Dla chętnych kilka zadań z zakresu grafomotoryki:
Przypominamy, że zdjęcia z waszych domowych zabaw, wykonywania prac plastycznych, ćwiczeń itp. można wysyłać na naszego przedszkolnego mejla pp4choszczno@interia.eu.
Pozdrawiamy!